FAQ - Najczęściej zadawane pytania

"Kto pyta nie błądzi"

Gra Crokinole to gra zręcznościowa wymyślona w 1876 roku w Kanadzie. Jest wykonana z drewna. W skrócie mówiąc polega na tym aby pstrykać w dyski tak aby zdobyć jak najwięcej punktów. 

Słowo Crokinole pochodzi od francuskiego słowa “croquignole” co oznacza okrągłego pączka lub inaczej mówiąc donata.

Słowo Crokinole pochodzi od francuskiego słowa “croquignole” co oznacza okrągłego pączka lub inaczej mówiąc donata. Ale to nie jest do końca potwierdzone 😉 Gra została wymyślona prawie 150 lat temu stąd do dzisiaj nie wiadomo co autor miał na myśli. Ale skoro był kanadyjczykiem, a tam mówi się po francusku to bardzo możliwe, że tak było 🙂 Co do wymowy to słowo Crokinole wymawiamy tak jak piszemy, czyli “Krokinole” przez “K”. Chociaż anglicy nie wymawiają litery “e” na koniec i mówią “Kroł-kihn-ohl”. Ale w polskim języku lubimy spolszczać zagraniczne słowa stąd my te “e” wymawiamy. To tak jak ze słowem Video. My Polacy zwykle mówimy jak czytamy czyli Wideo, a anglik powie “widjo”. Myślimy jednak, że z czasem jak Crokinole nabierze rozpędu i być może zacznie być bardziej popularne i rozpoznawalne w Polce to wymowa może też ulec zmianie na bardziej angielską formę “Krokinol” w formie męskiej (ten Krokinol) a nie jak jest dzisiaj (w formie nijakiej – te Krokinole).

Gra Crokinole wykonana jest z drewna, a sama powierzchnia gry jest wykonana z pierwszej klasy sklejki drzewa liściastego. Dyski używane w grze Crokinole również są drewniane. 

Zasady gry są bardzo proste. Z doświadczenia wiemy, że wystarczą zaledwie 2 minuty aby w pełni pojąć zasady gry. Pełne zasady znajdziesz tutaj https://www.crokinole.com.pl/crokinole-zasady-gry/

Crokinole nie należy do najtańszych gier. W Europie ceny wahają się od €269 do około €600, a w USA i Kanadzie ceny wahają się w granicach 1750zł do 2600zł (ceny bez przesyłki, która często może wynieść drugie tyle). W Polsce o ile nam wiadomo jesteśmy jedyni. Zapraszamy do naszego sklepu gdzie kupisz tą grę w bezkonkurencyjnej cenie! https://www.crokinole.com.pl/sklep/

Gra dwuosobowa – każdy dostaje po 12 dysków różnego koloru.(12+12)

Gra trzyosobowa – każdy dostaje po 8 dysków w 3 różnych kolorach.(8+8+8)

Gra czteroosobowa – podzielcie się na dwie drużyny po 2 osoby. Pierwsza drużyna dostaje po 6 dysków w jednym kolorze, a druga drużyna dostaje po 6 dysków w innym kolorze. (6+6, 6+6).

Suma dysków uczestniczących w grze 2, 3, lub 4-osobowej zawsze jest równa 24. 

Połóż dysk płasko na linii strzału. Zazwyczaj używamy palca wskazującego do strzału i pomagamy sobie kciukiem aby ustabilizować pozycję palca wskazującego. Nie pstrykamy palcem w dysk. To może zaboleć. Ustaw swój palec wskazujący jak najbliżej dysku i energicznie go wyprostuj, jakby popychając dysk do przodu. Jest wiele filmików na YouTube jak robią to profesjonaliści. Podejrzyj ich technikę i zostań mistrzem. 

Gra sprzedawana przez nas jest już nawoskowana. Jednak po wielu grach należy ją ponownie nawoskować żeby cieszyć się gładszą powierzchnią gry. Z czasem kurz, okruszki lub dotykanie tłustymi rękoma sprawia że dyski przestają tak szybko “ślizgać się”  jak na początku. Warto zaopatrzyć się w specjalny wosk, który znajdziecie w naszym sklepie. 

Masz kilka opcji. 

1. Możesz na stałe zostawić Crokinole na stoliku.

2. Możesz powiesić Crokinole na ścianie. Nasze gry mają specjalny haczyk.

3. Możesz przechowywać Crokinole w pokrowcu. 

4. Możesz przechowywać Crokinole w kartonie. 

Często się zdarzy, że będziesz chciał pochwalić się swoją nową grą dla znajomych. Z doświadczenia wiemy, że przenoszenie gry Crokinole bez pokrowca jest ryzykowane i naraża tą piękną grę na zadrapania lub inne uszkodzenia. Przenoszenie gry Crokinole w kartonie jest trudne i nieporęczne ze względu na dużą wagę. Zaopatrz się w pokrowiec z paskiem na ramię, a ciężar gry Crokinole nie będzie sprawiał już kłopotu. 

W całej Europie pasjonaci gry Crokinole organizują czasami takie turnieje. Na przykład 7 marca 2020 w Polsce, w mieście Białystok zorganizowaliśmy turniej w Crokinole na 128 osób! Dla porównania, mistrzostwa UK zaplanowane były na zaledwie 32 osoby. Śledźcie naszego Facebooka aby zapisać się w przyszłości na taki turniej. 

W Crokinole może grać każdy niezależnie od wieku ani płci. Dowodem na to, że gra Crokinole jest łatwa w opanowaniu jest fakt, że turniej odbywający się w Polsce w roku 2020, na 128 osób, wygrała osoba, która nigdy wcześniej nie grała w Crokinole! W innym pomnijeszym turnieju na 24 osoby, 3 miejsce zajął 6-latek! Tak więc, gra Crokinole jest łatwa w opanowaniu.

Tak. Można wypożyczyć Crokinole. Na razie dostępne to jest tylko w mieście Białymstoku w Polsce. Cena wypożenia gry Crokinole to koszt około 20zł za dzień. 

Każdy z nas szuka gry idealnej. Crokinole jest właśnie taką grą idealną! Dlaczego? Odpowiedz sobie na pytanie, ile razy zagrałem ostatnio w super grę pokroju Scythe, Agricola, Cywilizacja poprzez wieki czy Ucztę dla Odyna? Założę się, że większość z Was grała w te tytuły w najlepszym wypadku raz na miesiąc. Ciężko jest bowiem znaleźć szybko ekipę co zagra kilkugodzinną partię, rozłożenie gry trwa sporo czasu a i czasami trzeba spojrzeć do instrukcji i przypomnieć sobie podstawowe zasady. Gra Crokinole jest inna. Jest prosta, łatwa w nauczeniu i “regrywalność” (czyli ile razy gra się w tą grę z tą samą przyjemnością co na początku) , o którą tak bardzo nam zależy w grach planszowych jest na najwyższym z możliwych poziomów! Dlatego policz ile kosztuje Cię jedna partia w Scythe. Okazałoby się pewnie, że jest to koszt około 25 zł na miesiąc za 1 partię gry. Crokinole okaże się bardziej opłacalne niż inne gry  bo przez długie wieczory nie będzie schodzić ze stołu przez cały rok! Gwarantujemy efekt lekkiego uzależnienia od tej gry 😉 

Translate »