KRÓTKA HISTORIA CROKINOLE

KRÓTKA HISTORIA CROKINOLE

Crokinole, na całym świecie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Najbardziej popularna jest w USA i Kanadzie, ale także w Europie każdego dnia poszerza się grono jej fanów. W czym tkwi sekret Crokinole? Zacznijmy od jej historii.

Crokinole XIX wiek

Wiele osób zaskoczyć może fakt, że gra Crokinole ma już prawie 150 lat. Najwcześniej znane Crokinole, podobne do współczesnego, zostało wykonane przez rzemieślnika Eckhardta Wettlaufer’a w 1876 roku w Perth County, Ontario, Kanada . Mówi się, że Eckhardt stworzył pierwszą tablicę Crokinole na piąte urodziny dla swojego syna. Kilka innych domowych tablic pochodzących z południowo-zachodniego Ontario w latach 70. XIX wieku odkryto dopiero w latach 90. XX wieku. Można więc powiedzieć, że gra ma swoją pewna tajemniczą historię. Całe szczęście, że pomysł zachował się do naszych czasów i dziś my, tak jak kiedyś rodzina Eckhardta, możemy cieszyć się grą w Crokinole.

Około 1900 rok, być może jedno z pierwszych gier Crokinole.

Często i najprawdopodobniej błędnie uważa się, że Crokinole pochodzi od mennonitów lub amiszów, ale nie ma na to danych, które by to potwierdzały. Przyczyną tego nieporozumienia może być niezwykła popularność gry Crokinole w grupach mennonickich i wśród amiszów. Ta gra była postrzegana jako nieszkodliwa rozrywka – w przeciwieństwie do innych gier, na przykład hazardowych, takich jak karty. Warto wyciągnąć z tego jeden ważny wniosek: jeśli szukasz gry bez przemocy, niezdrowej rywalizacji czy negatywnych odczuć Crokinole jest najlepszym wyborem. Poniżej zdjęcia przedstawiające właśnie grupę mennonitów spotykających się wieczorami aby pograć w ping ponga i… Crokinole – rok 1950, Goodwill Hall w Kitchener, Ontario.

Zdjęcie poniżej pochodzi najprawdopodobniej z okolic Pittsburgha – USA. Przedstawia ono grupę amerykanów w roku 1890, którzy grają w Crokinole. Takie grupy fanów tej gry były bardzo powszechne w tamtych latach. Jako ciekawostkę można dodać, że zdjęcie było mylnie oznaczone podpisem “grupa grająca w pchełki”. Dzisiaj też wiele osób grających po raz pierwszy w Crokinole ma skojarzenia z różnymi grami takimi jak na przykład “kapsle”. Zapewne wielu z nas pamięta te czasy kiedy w piaskownicy pstrykało się w kapsle po piwie (kapsle, nie dzieci po piwie:) tak aby omijać przeszkody zrobione z piasku. Cóż to były za emocje! Crokinole rozpala wspomnienia o młodzieńczej rywalizacji w tę grę! Każdy kto lubi różnego rodzaju gry polegające na pstrykaniu powinien spróbować właśnie Crokinole.

Historia pokazuje, że Crokinole na przełomie lat wciąż wzrasta na popularności, albo po prostu nigdy jej nie traci. Podsumujmy jej wartość w opisie kilku zdjęć z przeszłości :

1.Crokinole to zdrowa rozrywka, dająca radość i satysfakcję.

Kobiety grające w Crokinole, USA rok 1930

2. Nie wzbudza negatywnych uczuć wynikających z niezdrowej, zawziętej rywalizacji.

Młodzi mennonici grający w Crokinole,USA rok 1950.

3. Jest przeznaczona dla każdej grupy wiekowej i zbliża rodziny.

Amerykańska rodzina grająca w Crokinole, rok 1960.

4. Nie powoduje podziałów, lecz sprawia, że każdy w tej grze może być równie dobry!

Kobiety grające w Crokinole wraz z mężczyznami. Być może czas przed oficjalnym równouprawnieniem.

5. Skutecznie odciągnie nasze myśli od negatywnych uczuć i problemów.

Holenderscy żołnierze podczas II wojny światowej grający w Crokinole.

6. To po prostu najlepsza gra na świecie od ponad stu lat!

Lata 70, profesor grający w Crokinole, zdrowa rozrywka jeszcze przed popularyzacją gier komputerowych.

Jeśli więc szukasz gry spełniające wszystkie opisane wyżej aspekty, historia pokazuje, że Crokinole jest właśnie dla Ciebie. Być może teraz przechodzi ona swój “renesans”. Nawet jeśli nie zostaniesz mistrzem tej gry to pamiętaj:

Czasami wielkie zwycięstwa buduje się na wielu wcześniejszych klęskach.

Santiago Posteguillo, Africanus. Syn konsula

7 thoughts on “KRÓTKA HISTORIA CROKINOLE”

  1. Ciekawy artykuł. Proszę o zdecydowanie więcej podobnych treści. A owszem, praktykuję Krokodyla każdego dnia… Pozdrawiam

    1. Marcin Białecki

      Dziękujemy za komentarz! 🙂 Oczywiście regularnie będziemy uzupełniać ten blog ciekawymi artykułami 🙂

  2. Pomocny artykuł, wiele nowych interesujących rzeczy można się dowiedzieć. A że lubię pograć to z chęcią przeczytałem. Pozdrawiam.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »