CROKINOLE W „BOARD GAME GEEK”

CROKINOLE W “BOARD GAME GEEK”

Czy słyszałeś kiedyś o portalu Board Game Geek? Wielu fanów planszówek często odwiedza tę stronę. Na dzień dzisiejszy jest tam zarejestrowanych około 2 milionów użytkowników. Przypomnijmy czym właściwie jest ten portal.

Board Game Geek to w skrócie mówiąc kompendium wiedzy o planszówkach, istniejący już od ponad dwudziestu lat! Wprawdzie wymaga od nas znajomości języka angielskiego lub po prostu obsługi translatora. Mimo wszystko, jest bardzo praktyczny. Dlaczego możemy nazwać go kompendium? Znaleźć tam możemy recenzje oraz ranking gier z całego świata. Szczegółowe ich opisy, wraz ze zdjęciami a także szczere opinie ich użytkowników. Jeżeli jesteś fanem jakiegoś rodzaju gry, możesz znaleźć odpowiednie forum i prowadzić szczere dyskusje na ich temat. Wspaniałe miejsce dla fanów gier planszowych czyli także dla nas.


To dzięki Board Game tak naprawdę pierwszy raz usłyszeliśmy o Crokinole. Jak do tego doszło? Zastanawialiśmy się jaki jest ranking najlepszych gier, inaczej TOP100. Okazało się, że nie tak dawno bo w 2011 roku Crokinole zajmowało na tej liście 30 miejsce!

Jest to jeszcze bardziej zaskakujące, gdy znamy historię Crokinole (zobacz artykuł: www.crokinole.com.pl/krotka-historia-crokinole/). Gra z prawie 150 letnią tradycją, przez tyle lat utrzymuje się w czołówce najlepszych gier planszowych na świecie. Spójrzmy na kilka danych.

  • W kategorii wszystkich gier planszowych – Crokinole zajmuje obecnie bardzo wysokie 67 miejsce. Ranking obejmuje ponad 100000 gier planszowych a więc 67 miejsce to niesamowite osiągnięcie!

  • Natomiast w kategorii gier „Family” (Rodzinnych) zajmuje bardzo wysokie, bo aż 5 miejsce! Ukazuje to zdjęcie poniżej.

“Najlepsze weekendy w gronie rodziny, to te z Crokinole.”

Bogdan, 59 lat

Można wyciągnąć z tego jasny wniosek, że Crokinole to gra dla każdego, niezależnie do wieku czy zamiłowania do gier. Skoro tak wysoko plasuje się w rankingu gier rodzinnych, śmiało można stwierdzić, że to najlepsza gra dla Twojej rodziny! Na pewno ją pokochacie.

W przeciwieństwie do wielu innych planszówek – Crokinole jest regrywalna do tego stopnia, że nie może się znudzić. Ponadto im częściej w nią grasz, tym stajesz się lepszy a z czasem zostajesz mistrzem „dwudziestek”. Spróbuj i przekonaj się sam.


Jeśli lubisz statystyki, na stronie BGG możesz obejrzeć historyczne zapisy, ukazujące jak przez lata zmieniało się miejsce Crokinole w rankingach TOP100 najlepszych gier https://boardgamegeek.com/boardgame/521/crokinole/stats/history?rankobjectid=1

Poniżej kilka ciekawych przykładów.

  • W samym 2010 roku, w kategorii „Family” Crokinole zajęło historyczne pierwsze miejsce.
  • Następnie utrzymywało się długi czas na trzecim oraz drugim miejscu. Wykres ukazuje, jak od roku 2017 statystyka zaczęła lekko „pulsować” przez co Crokinole zmieniało często swoje miejsce w statystykach. Warto zauważyć, że nigdy jednak nie było to miejsce niższe niż szóste w klasyfikacji.
  • Ciekawostką jest, że Crokinole zajmowało niegdyś nawet 2 miejce na świecie! Ten fakt powoduje, że jeżeli jeszcze nie grałeś w tę grę to musisz koniecznie spróbować!

Jak wiadomo, obecnie gry planszowe przechodzą swój „renesans”. Właśnie od 2017 roku pojawiło się na rynku mnóstwo nowych gier i wciąż ich przybywa. Wcześniej najczęściej grano w karty, szachy, warcaby lub po prostu chińczyka. Dziś mamy tyle gier do wyboru, że czasami przyprawia nas to o zawrót głowy. Tym bardziej więc, wspaniały jest fakt, że Crokinole wciąż ma wielką rzeszę fanów, która się stale powiększa. To właśnie dzięki nim w rankingach wciąż zajmuje tak wysokie miejsce.

Czy więc grałeś już w jedną z najlepszych gier na świecie?

3 thoughts on “CROKINOLE W „BOARD GAME GEEK””

  1. Peter from Denmark

    I did not know that Crokinole competes so hard with other games and still has not dropped out of the top100 in many years! Shock!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »